Çimdik (Pinching) Yöntemi

Çimdik (Pinching) Yöntemi

01 Aralık 2020

Merhabalar,

Uzun zamandır eğitici bir blog oluşturma hayali kuruyorduk. Websitesi üzerinden; seramikte kullanılan malzemeler ve tekniklerle ilgili içerikler üretip, bu içerikleri bloğumuzda paylaşacağız.

Paylaştığımız ilk teknik çimdik (pinching) tekniği olacak. Bu teknik ile sizi zorlamayacak ufak bir vazo yapacağız.

Eğer fırınlama imkanınız yoksa. Hava temasıyla kuruyan killer mevcut. Onlarla dekoratif ürünler yapabilirsiniz.

Her fırının rejimi farklıdır. Derece değişkenlik gösterebilir. Önerilen bisküvi fırını (1. pişirim)  850-950C sır fırını (2.pişirim) 1030-1050C dir.

Paylaştığımız teknikler ile yaptığınız denemeleri instagram üzerinden bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Kolay gelsin, boool çamurlu günler...
Elimizde yuvarladığımız çamur parçasının merkez noktasına baş parmağımız ile bastırıyoruz. Görselde olduğu gibi parmaklarımız ile çamuru kenarlardan başlayarak çimdikliyoruz. Bu şekilde çamuru dilediğimiz forma getiriyoruz.  Bu işlemi uygularken, çamurun her tarafının eşit et kalınlığında olmasına özen göstermeliyiz.


Kretuar bıçağı ile ağız kısmını düzgün bir şekilde keserek düzeltiyoruz.Ağız kısmını düzelttiğimiz kase formunun dış yüzeyinde çatlaklar oluşabilir. Bunun olmaması için çamurumuzun kıvamının yumuşak olduğundan emin olmalıyız. Eğer minik çatlaklar varsa, tırtıklı sistrenin tırtıklı kısmı ile kaynaşmasını sağlayıp düzeltmeler yapabiliriz.Tırtıklı sistrenin düz kısmı ile pürüzlü olan yerleri düzeltiyoruz.


Nemli bir sünger yardımı ile formumuzun son rötuşlarını da yapıyoruz. Süngerimizin fazla ıslak olmamasına dikkat etmeliyiz. Fazla su ve nem ürünü çatlatabilir.


Hazır olan ürünümüzün çapını bir cetvel yardımı ile ölçüyoruz. Bu ölçü vazomuzun üst kısmı için yaptığımız formun tam oturmasıno sağlayacak.


Aynı işlemleri yaparak bir kase formu daha oluşturuyoruz. Oluşturduğunuz yeni formun ağız kısmının da aynı ölçüde olmasına dikkat edelim.


Oluşturduğumuz iki formunda ağız kısımlarını iğne yardımı ile görseldeki gibi çentikliyoruz. Çentik, ürünün birbirine iyice yapışmasını sağlayacaktır. Herhangi bir çatlama durumunun önüne geçecektir. İki formun da ağız kısmını çentikledikten sonra bolca balçık süreceğiz. Balçık kullandığımız çamurun biraz daha cıvık halidir. Kıvamının nutella gibi olması makbuldür. :)Ağız kısımları tam örtüşecek şekilde hafifçe bastırarak iki formu birbirine yapıştırıyoruz.


Kaynaşma noktasını sistrenin tırtıklı kısmı ile düzeltiyoruz.Bir parça çamur ile ince bir sucuk yapıyoruz.Az miktarda balçık sürüp ebeşuar yardımı ile hafifçe vurarak sucuğu kaynaştırma noktasına yediriyoruz. Bu işlem olası çatlamayı en aza indirecektir.Tekrar sistrenin tırtıklı kısmı ile sucuğu düzeltiyoruz. Sonrasında düz kısmı ile pürüzsüz hale getiriyoruz.


Formumuzu tepesinden keserek, ağız kısmını oluşturuyoruz.


Çimdikleyerek ağız kısmını dilediğimiz gibi genişletiyoruz.


Vazomuza iki adet kulp yapacağız. Dilerseniz siz bu şekilde de bırakabilirsiniz. Öncelikle yaklaşık 1cm kalınlığında 16-17cm uzunluğunda bir sucuk açıyoruz.Sucuğu eşit iki parçaya bölüp, merdane yardımı ile çok inceltmeden açıyoruz.Açtığımız kulpların kenarlarını keserek düzeltiyoruz. Çentikleyip bolca balçık sürdükten sonra forma yapıştırıyoruz.Kulbun büyüklüğünü dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kulpların çatlamaması için nemli süngerle mutlaka üzerinden geçin.Ürünü dilerseniz bu kıvamdayken nemli bir sünger yardımıyla rötuşlayabilirsiniz. Dilerseniz tamamen kuruduğunda su zımparası ile zımparalayarak pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Fakat bu işlem sırasında ürüne fazla baskı uygulamamaya ve sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Henüz pişmedikleri için oldukça hassas oluyorlar. Minik bir kuşu avucunuzda tutuyormuş gibi hassas davranmalısınız. Fırınlamadan önce ürünün tamamen kurumuş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde içerisindeki nemden dolayı fırında parçalanacaktır.İlk pişirim tamamlandıktan sonra, sıraltı boya ile ürüne desen çizildi. Şeffaf sır ile sırlayıp, ikinci fırınlama gerçekleştirildi. Ürün kullanıma hazır hale geldi :) Evinizin en güzel köşesini süsleyecek ürünler yapıp, bizimle instagram üzerinden paylaşabilirsiniz. 
Sevgiler...


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.